wersja POLSKA
|
ENGLISH version
> do strony głównej
> do opisu programów
DANE KONTAKTOWE
Marek
Parol
Eligiusz
Pietrzak
Artykuły w prasie
|
Podziękowania
|
Miasta realizujace program
|
Zainteresowani programem
|
Linki
|
Cennik
Edukacja dorosłych i uczniów szkół ponadgimnazjalnych:
Statystyki pożarów wykazują, że zdecydowana większość ofiar śmiertelnych, osób zatrutych dymem i poparzonych ma miejsce w pożarach mieszkań spowodowanych przez osoby dorosłe. Autorzy programu doszli do wniosku, że należy również opracować materiały edukacyjne dla dorosłej części społeczeństwa. Znajomość zasad bezpiecznego zachowania się np. rodziców ma wpływ na bezpieczeństwo całej rodziny.
Przekazywanie wiedzy związanej z bezpieczeństwem poprzez szkoły sprawdziło się. Możliwość oddziaływania edukacyjnego na osoby dorosłe jest dużo trudniejsza. Wymagało to wypracowania metod docierania z wiedzą i materiałami edukacyjnymi do mieszkańców Łodzi.
W celu edukowania dorosłej części społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa pożarowego opracowane zostały dwie broszury. Jedna z nich mówi o zagrożeniu pożarem mieszkania i sposobach zapobiegania. Druga wskazuje sposoby zachowania się w czasie pożaru.
Atak terrorystyczny na USA dnia 11 września 2001 roku spowodował, że autorzy programów edukacyjnych ukierunkowali się na opracowywanie materiałów edukacyjnych, które są instrukcją zachowania się w przypadku różnych zagrożeń, nie tylko pożaru, które mogą powstać przypadkowo lub w skutek działań terrorystycznych. W Polsce występuje ogromna luka edukacyjna w tym zakresie.
Zdaniem autorów brak jest w społeczeństwie wiedzy związanej z zachowaniem się w przypadku dużych zdarzeń, np. zagrożeń chemicznych obejmujących zasięgiem znaczne obszary miasta
i współpracy ze służbami prowadzącymi działania ratownicze. Opracowana została również broszura edukacyjna przybliżająca te zagadnienia.
(C) Prawa do rysunków zamieszczonych w tej witrynie zastrzeżone.
odwiedzin:
Wszystkie prawa zastrzeżone.